Witaj w Duszpasterstwie Akademickim RESURREXIT

English Course

Oaza

Spotkania Oazowe dla Studentów

Są to spotkania dla osób, które chciałyby pogłębić swą wiarę
w oparciu o Biblię, Katechizm Kościoła Katolickiego i formację oazową w małych grupach.

W kościele i salkach na Drzymały 1a w Opolu (obok Wydziału Teologicznego).

Ruch Światło-Życie gromadzi ludzi różnego wieku: młodzież, dzieci, dorosłych (także studentów!) oraz całe rodziny (Domowy Kościół). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest starochrześcijański symbol „fos-zoe” (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Duchowość Ruchu Światło-Życie została wyrażona w "Drogowskazach Nowego Człowieka".

Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat), a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie na wszystkich poziomach formacji.

Podstawowe metody realizacji programu formacyjnego to: metoda "światło-życie", przenikająca wszystkie elementy programu formacyjnego, oaza rekolekcyjna i mała grupa formacyjna.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954 Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz -rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową.. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą "Ruch oazowy", "Ruch Żywego Kościoła". Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 - 27 II 1987).

Por. inne strony oazowe w Internecie:

Oaza w Polsce

Oaza w Diecezji Opolskiej