Witaj w Duszpasterstwie Akademickim RESURREXIT

Aktualności

Spotkania

Historia

Wolontariat

Kawiarenka

Aerobik

O RESURREXIT

Taize

"Górka"

Teksty

śpiewnik

Teatr

Ewangelizacja

Modlitwa

Oaza

Linki

Poczta

XAVERIANUM

 

GRUPA EWANGELIZACYJNA

Być chrześcijaninem to głosić JEZUSA!!! Osoby, które pragną głosić Jezusa, świadczyć o Nim słowem i życiem, chcą formować swoją wiarę przez udział w katechezach,
przygotować rekolekcje "Kurs FILIP", mają ciekawe pomysły, jak "zdobywać innych dla Chrystusa"...
są serdecznie zaproszone na nasze spotkania.


Zapraszamy we wtorki 
o godz. 19.45 do salek Duszpasterstwa

Zajrzyj także na stronę: http://www.sne.opole.pl  
 
"O ty, człowieku, który także widzisz, przyjdź! Przyzywam was wszystkich "widzących" wszechczasów. Przyzywam ciebie (...) Czekam na owoc twego widzenia. (Jan Paweł II, "Tryptyk Rzymski"). W innym fragmencie w/w dzieła czytamy o Adamie, który "był samotny, z tym swoim zdziwieniem, pośród istot, które się nie zdumiewały". Jeśli czytając ten fragment, czujesz, że chciałbyś znaleźć miejsce, wspólnotę osób, które również "zdumiewają się". Zapraszamy do naszej Grupy.


Nasza mała kronika:

     18.01 - dzisiejsza konferencja poświęcona była drugiej osobie Trójcy św. - Jezusowi Chrystusowi. Wygłosił ją Maciek mówiąc o Jezusie jako Zbawcy i Lekarzu duszy i ciała. Czy rzeczywiście jako chrześcijanie mamy doświadczenie wewnętrznego pokoju? Czy całkowicie ufamy w miłosierdzie i wybaczenie Jezusa? To pytania bardzo ważne, na które warto sobie odpowiedzieć w kontekście swojej wiary. Jezus czeka na Ciebie!!!

     4.01.2007 - pierwsze spotkanie w Nowym Roku przygotowała Amelka. Tematem był Bóg Ojciec jako pierwsza osoba Trójcy Świętej. Dowiedzieliśmy się, że na nasz obraz Boga wpływa historia naszego życia. Czasami boimy się Boga podświadomie i nie zwracamy się do Niego bezpośrednio w modlitwie, ale poprzez Maryję, świętych, albo Jezusa, ponieważ wydaje nam się bliższy ze względu na Jego człowieczeństwo. Wniosek: warto przyjrzeć się swoim rodzicom, a szczególnie ojcu – czy jego postawa wobec nas czy nasze relacje z nim nie wpływają na to jak odbieramy Boga Ojca. On kocha ciebie i jest zazdrosny. Chce przemawiać do Twojego serca, chce ciebie w sobie rozkochać. Chce ciebie obdarować, chce ciebie bronić, chce ciebie sobie zaślubić. Poczuj jak bardzo Bóg ciebie pragnie!!!

      27.12-02.01.2007 - kilka osób z naszej grupy (Marta, Karolina M., ks. Darek) uczestniczyło w Europejskim Spotkaniu Młodych w Zagrzebiu. Wraz z silną 130-osobową grupą pod przewodnictwem ks. Radka byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia - ponad 40 tyś. młodych ludzi przybyło, aby się modlić i spotkać w atmosferze zadumy, ale i radości. Doświadczyliśmy wiele dobra, wielkiej gościnności Chorwatów, a także przeżyliśmy wspaniałą zabawę sylwestrową, w której Polacy zaprezentowali rytmicznego poloneza.

    07.12. 2006 - w naszym duszpasterstwie gościliśmy o. Wojciecha Prusa, dominikanina, głoszącego rekolekcje w Seminarium. Były opowieści o krakowskiej Beczce (o. Wojciech był tam duszpasterzem akademickim), wspomnienia o Poznaniu, a także wiele ciekawych wątków o dominikanach. Słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem o przyszłych planach Ojca związanych z pracą duszpasterską w Wilnie. Życzymy powodzenia i błogosławieństwa.

       30.11.2006 - dzisiejsze spotkanie GE przebiegało pod znakiem urodzin ks. Radka i ks. Darka. Lata lecą, młodsi już nie będziemy, co najwyżej trochę ciężsi. Ale się tym nie smucimy będąc wśród tylu wspaniałych, młodych studentów.

     16.11.2006. - dzisiaj wybraliśmy się na dzień skupienia do Szczedrzyka. Dzięki życzliwości ks. Marcina Ogioldy, tamtejszego proboszcza, mieliśmy możliwość pobytu w Domu Rekolekcyjnym. Rozpoczęliśmy Mszą św., po której była konferencja przygotowana przez Karolinę Ł. i Karolinę M. Ponadto, wybraliśmy patrona naszej grupy - został nim św. Jacek, który urodził się w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola. Została wybrana Rada grupy, w której są Karolina, Amelia, Ewelina i Marek.

      19.10.2006 - zastanawiamy się mocno nad działaniem ewangelizacyjnym. Maciek (dobry duch grupy) zachęca nas do większej aktywności i wyjścia do młodzieży szkolnej. Sens ewangelizacji jest tylko wtedy, gdy skierowana jest ona na zewnątrz.

     05.10.2006 - pierwsze spotkanie w nowym roku akademickim 2006/2007. Rozmów i dzielenia się przeżyciami wakacyjnymi nie było końca. Są także interesujące plany na najbliższą przyszłość m.in. startujemy z kursem formacji stałej, myślimy o kursie Emaus w grudniu oraz wiele innych ciekawych planów. Zapraszamy wszystkich chętnych na nasze spotkania.

     30.06-01.10. 2006- wakacje, co nie znaczy, że zapominamy o ewangelizacji. Wręcz przeciwnie, łączymy miły wypoczynek na Słowacji, Bałtykiem i we Francji z przeżywaniem wiary i jej głoszeniem.

    29.04-01.05. - Kolejny kurs Filip. Tym razem wyjazdowy w Warszawie u sióstr Nazaretanek. Zaprosiła nas siostra Bogna, wieloletni przyjaciel naszego DA i uczestnik wielu wyjazdów i spotkań. Grupa jest liczna, bo aż 19 osób - najmłodszy uczestnik, a właściwie uczestniczka liczy sobie 2 lata (Julcia), a najstarszy .... (tajemnica, bo jest to ksiądz, a jak wiadomo księży o wiek się nie pyta!). Kurs udał się wspaniale, uczestnikami były same dziewczęta, bo i szkoła, którą prowadzą siostry jest tylko dla dziewcząt. Był to piękny czas spotkania z Bogiem i spojrzenia na swoją wiarę. Po kursie 02.05. wielka wycieczka do centrum Warszawy i zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego i pięknych warszawskich uliczek.

Oto wypowiedzi niektórych uczestników kursu: 
"Na kursie podobały mi się konferencje i "delikatność" dynamik". Jeszcze wielu ludzi czeka na Was. Dzięki, że jesteście" Ola.
"Głoście dalej miłość Jezusa! Jesteście świetni w tym, co robicie! Mam nadzieję, że się jeszcze spotkamy" Monika.
"Konferencje były przepełnione ogromnym zaangażowaniem osób głoszących. Poprzez to, my uczestnicy mogliśmy otworzyć drzwi naszych serc Chrystusowi. Doświadczyłam miłości Pana Boga i otrzymałam Ducha Świętego, za co jestem Panu wdzięczna" Marta.

   13.04. - przygotowania do kursu Filip, którym ma się odbyć w Warszawie w dniach 29.04-01.05. Głównym koordynatorem został Maciek, który z zapałem zabrał się do organizacji. Pracy jest sporo, czasu mało, ... ale jesteśmy w dobrych, wielkanocnych nastrojach. 

   17-19.03 - KURS FILIP. Głównym koordynatorem była Amelka, która z wielkim zaangażowaniem i oddaniem czuwała nad całością spotkań. Zgłosiło się 12 uczestników, z których obecności bardzo się cieszymy. Przeżyliśmy wspaniałe 3 dni!!!. Był to cudowny czas modlitwy, odkrywania Boga w swoim sercu i drugim człowieku, szukania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: WIARA.

   16.02. - ruszyły przygotowania do kursu Filip, który odbędzie się 17-19 marzec 2006 w salkach DA. Podzieliśmy się konferencjami i dynamikami, grupa ewangelizacyjna i gospodarcza są w bardzo dobrej formie. Kolejne spotkania będą poświęcone przygotowaniom i organizacji kursu.

     26.01.2006 - dzisiaj troszeczkę smutne spotkanie, ponieważ żegnamy Bernadetę i Ewę, które wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. Nie ukrywamy, że będzie nam bardzo brakowało naszych miłych koleżanek. Mamy nadzieję, że czas szybko minie i wkrótce zobaczymy je znowu w naszym DA.

     13.01.2006 - pierwsze spotkanie w Nowym Roku 2006. Kilka osób z naszej grupy było na Europejskim Spotkaniu Młodych w Mediolanie. Wysłuchaliśmy ich ciekawych opowieści ze spotkania oraz wrażeń z podróży. Nowy Rok rozpoczęliśmy intensywnie, od ustalenia planu na kolejne miesiące. Chcemy przeprowadzić m. in. kurs Emaus (luty), Filip (marzec) oraz wyjazdowy Filip (Warszawa). Prosimy o modlitwę w intencji prowadzących i uczestników.

      15.12. - ostanie spotkanie w mijającym roku poświęcone było modlitwie i łamaniu się opłatkiem. Podsumowaliśmy dotychczasowe spotkania i ustaliliśmy wstępnie plany na następny rok. Bardzo miłym akcentem było złożenie sobie życzeń i połamanie się opłatkiem. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich.

   01.12. - całą grupą wyjechaliśmy na adwentowy dzień skupienia do Kuniowa do ks. Krzysztofa Trembeckiego. Przeżyliśmy Mszę św. przy świecach wraz z doskonałą konferencją ks. Krzysztofa. Po Mszy św. spotkanie podczas kolacji dzieliliśmy się refleksjami i doświadczeniami z pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.

     17.11. - dzisiejsze spotkanie zatytułowane było "Rola muzyki we współczesnej ewangelizacji". Było śpiewająco! Poprowadził je wykładowca przedmiotów muzykologicznych i dyrygent chóru seminaryjnego ks. dr Grzegorz Poźniak. W bardzo interesujący sposób przedstawił miejsce i zadania muzyki w ramach ewangelizacji. Zainicjonowana przez niego dyskusja pokazała, że musimy mocno zadbać o naszą formację muzyczną. 

      03.11. - spotkanie toczyło się wokół Eucharystii. Konferencję na ten temat wygłosił ks. Darek mówiąc o biblijnych obrazach Eucharystii, jej znaczeniu dla życia człowieka wierzącego, a także wezwaniu papieża Jana Pawła II do traktowania Eucharystii jako centrum życia młodego człowieka. Dyskusja i pytania pokazały, iż temat Mszy św. jest bardzo aktualny i ważny w nowej ewangelizacji.

        20.10 - pierwsze spotkanie organizacyjne po wakacjach. Bardzo miło było się spotkać po kilku miesiącach niewidzenia się. Wymieniliśmy spostrzeżenia i wspomnienia z wyjazdów wakacyjnych. Mamy parę fajnych pomysłów na obecny rok akademicki dotyczących ewangelizacji i spotkań naszej grupy m.in. kurs Filip w marcu, wyjazd na ewangelizację do Warszawy.

       06.10. - byliśmy  na filmie pt. "Komornik" Feliksa Falka - rewelacyjne dzieło pokazujące rozdźwięk między sumieniem a karierą. Andrzej Chyra jako tytułowy komornik postawił przed nami ważne pytanie: gdzie przebiega granica moralności we współczesnym społeczeństwie? Po filmie dołączyliśmy do świętowania magisterium obronionego  przez Ewę Kwaśniak (zarówno sama praca, jak i egzamin otrzymały bardzo pozytywne oceny) - składamy gratulacje!!! 

 
       02.10. - kilka osób z naszej GE wzięło udział w wyprawie na Ślężę, która rozpoczęła nowy rok akademicki  w naszym duszpasterstwie. Widzieliśmy stary kościół w Sobótce (XIV w.), zabytkowe wieże i pomniki celtyckie np. sławny Miś ze Ślęży obecny w wielu przewodnikach turystycznych i podręcznikach geografii. Msza św. odprawiona na szczycie Ślęży przypomniała nam o biblijnym znaczeniu modlitwy na szczycie gór.

    
  28.05. - koniec naszych spotkań w tym roku akademickim spędziliśmy na wycieczce na Kopę Biskupią. Pogoda dopisała w 100%, a kondycja  nawet więcej niż w 100%, czego dowodem było to, że wchodziliśmy czerwonym szlakiem (najtrudniejszy szlak na Kopę Biskupią). Po krótkim odpoczynku na szczycie i podziwianiu piękna natury zeszliśmy do Jarnołtówka na lody. 

         05.05. - dzisiaj konferencję "Medialne aktualizacje Ewangelii" wygłosił do nas ks. Sławomir Pawiński. W bardzo interesującym i przekonywującym stylu przedstawił propozycje, jak w dzisiejszym świecie można i należy głosić przesłania ewangeliczne. Zyskaliśmy nowe inspiracje od naszego działania jako grupa ewangelizacyjna.

         21.04. - modliliśmy się za zmarłego papieża Jana Pawła II, a także o światło Ducha św. dla nowego Ojca Świętego Benedykta XVI. Ustaliliśmy program na kolejne spotkania w tym roku akademickim oraz zebraliśmy ankiety dotyczące przyszłej działalności naszej grupy. Wciąż szukamy trafnego patrona dla naszej grupy. 

        31.03 - W modlitwie spontanicznej dziękowaliśmy za dary jakie otrzymaliśmy w czasie świąt. Częścią centralną było rozważanie Ewangelii św. Jana (refleksje i dzielenie się w  dwóch grupkach). Natomiast zwieńczeniem wieczoru spontaniczny śpiew i menuet -taniec prowadzony przez Amelię (z ogromną cierpliwością podchodziła do uczących się tj. do nas). Całe spotkanie przebiegało w DUCHU WIELKANOCNEJ RADOŚCI!

       17.03. - spotkaliśmy się, aby dokonać omówienia i refleksji nad kursem. Było trochę zabawy integracyjnej, snucie planów na przyszłość, oglądanie zdjęć z kursu. Słowa, które padły w trakcie Filipa wciąż w nas "pracują" i przynoszą nowe pomysły. Od następnego razu będziemy spotykać się co tydzień, raz jako cała grupa, a raz w podgrupach.

       11-13.03 - odbył się kurs Filip w naszym duszpasterstwie. Brało w nim udział 18 uczestników + 12 osób prowadzących wraz z gośćmi m.in. z bratnich grup z Wrocławia oraz Opola (św. Piotr i Paweł). W programie były: Msze św., konferencje, animacje, dynamiki, dzielenie się swoją wiarą i refleksjami. Kurs udał się znakomicie, wiele treści pozostało głęboko w sercach wszystkich uczestników. Gorące podziękowania dla wszystkich, którzy włożyli swój czas i siły w przygotowanie i prowadzenie kursu!
     
Refleksje uczestników (które mówią same za siebie):
     
"Bardzo podobały mi się ciekawe konferencje, dobra animacja muzyczna. Czymś szczególnym była modlitwa wstawiennicza o wylanie darów Ducha Świętego" Wojtek
      "Interesująca była interpretacja fragmentów z Ewangelii (forma wizualizacji)" Osoba X
      "Ciepła atmosfera jaka stworzyła ekipa, ich otwarte serca, konferencje, chwytające za serce dynamiki, plakaty, modlitwa o wylanie Ducha św., modlitwa o przebaczenie, aleja grzechów i to lustro, w którym przeczytałam KOCHAM CIĘ - JEZUS, mimo mojej grzeszności" Agnieszka
      "Cały kurs mi się podobał, animacje, konferencja, Eucharystie oraz wspólne dzielenie się darem, jakim jest Jezus" Jacek
      "Podobał mi się spokój i opanowanie mówiących, dobra wizualizacja, modlitwa za wygłaszającego konferencje, galeria zła" Marysia, Agnieszka

       24.02.2005 - byliśmy na bardzo miłym dniu skupienia w Grodźcu u s. Karoli. Rozpoczęliśmy Mszą św., po której była modlitwa spontaniczna. Kolejny punkt wieczoru koncentrował się wokół smacznej kolacji przygotowanej przez siostry. Całość domykały spotkania w grupach, podczas których omawialiśmy konferencje oraz przygotowywaliśmy pomoce do kursu Filip. Summing up, our outing was great!!! 

      17.02. 2005 - rozpoczęliśmy drugi semestr od przygotowań do kursu Filip. Modlitwę spontaniczną prowadziła Karolina, a szkic swojej konferencji przedstawiła Amelia. Ponadto, ustalono osoby i grupy odpowiedzialne za poszczególne części kursu. Zabieramy się za wieszanie plakatów i rozprowadzanie "zaproszeń".

       27.01.2005 - w duchu przygotowań do kursu Filip modlitwę prowadziła Jola, akcentując potrzebę powierzenia Panu Bogu całego swego życia. Na serio rozpoczęliśmy przygotowania do kursu Filip (11-13 marzec), wstępnie  podzielono role i konferencje. A może Ty, Drogi Internauto przyłączysz się do nas? Zapraszamy! 

       13.01.2005 - Ania poprowadziła modlitwę w duchu dziękczynienia Panu Bogu za Jego konkretną obecność w życiu każdego z nas. Dziękczynienie... św. Paweł zaleca, aby "dziękować w KAŻDYM czasie". Pan Jezus kiedy zobaczył dwie ryby i pięć chlebów, podziękował za nie. Co takiego zdarzyło się wczoraj, za co mogłabyś/mógłbyś podziękować Panu Bogu?

       16.12.2004 - na spotkaniu słuchaliśmy konferencji Wojtka o modlitwie, a także dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami modlitwy. Modlitwa wspólnotowa Grupy Ewangelizacyjnej: Jr 1,6-10.17-19 + modlitwa św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein): "Bez zastrzeżen i bez trosk składam mój dzień w Twoją dłoń. Bądź moim Dzisiaj, bądź moim Jutrem, Bądź moim Wczoraj, które przebyłam. Nie pytaj mnie o drogę mej tęsknoty, jam jest w mozaice Twej. Ty złożysz mnie po prawej stronie, ja wtulę się w Twe dłonie".