CHIŃCZYK „HAGU"!

 

Cele: Jest to zabawa kreatywna sprawiająca wiele przyjemności. Zabawa ta rozwija kreatywność w tym sensie, że wszyscy uczestnicy muszą wciąż wymyślać coś nowego, aby udało im się rozśmieszyć Chińczyka. W pierwszej kolejności jednak sprawia to wszystkim mnóstwo przyjemności, ponieważ wkrótce dostrzegają oni, że najłatwiej jest osiągnąć sukces, gdy cała grupa wybucha gromkim śmiechem.

Miejsce zabawy: w pomieszczeniu albo na świeżym powietrzu;

Czas trwania: około 6 minut;

Przeznaczona dla: dzieci od lat 6; grup liczących od 5 do 25 osób.

Opis zabawy: Głównym bohaterem tej zabawy jest Chińczyk. Krzyżuje on ramiona na piersiach, staje przed jednym z uczestników, pochyla głowę i mówi: „Hagu!". Potem staje przed inną osobą - i tak dalej. Brzmi to nieco zwariowanie, ale wcale nie jest: tajemnica tej zabawy tkwi w tym, że ten uczestnik, przed którym Chińczyk stanie i powie „Hagu!", ma go rozśmieszyć: na przykład dzięki temu, że sam zacznie się śmiać, powie coś zabawnego albo będzie robił grymasy.

Chińczyk - jego nikomu nie wolno dotykać - musi przez cały czas zachować powagę. Tak długo, jak mu się to uda, może pozostać w swojej roli. Jednak skoro tylko się uśmiechnie, przestaje być Chińczykiem; inna osoba przejmuje te funkcje.

Inna możliwość: Komu uda się najdłużej zachować powagę? Kto potrafi rozśmieszyć największą ilość Chińczyków?

Materiały pomocnicze: Osoba, która rozśmieszyła Chińczyka, przejmuje teraz jego rolę albo też może wyznaczyć kogoś innego, kto będzie nowym Chińczykiem.

 

Opr. Wojciech Daniel

Źródło: Ulrich Yohland, Zabawy na festyny dziecięce, Kielce 2000.