RZUCANIE DO CELU JAJKAMI

 

Cele: Jest to zabawa zręcznościowa z piłką. Niektórzy zawodnicy zauważą, że nie powinni liczyć jedynie na swoją zręczność i szczęście, lecz że bardzo korzystne jest podpatrywanie technik rzutu u startujących wcześniej uczestników i wykorzystanie ich zalet, kiedy przyjdzie na nich kolej. Są to pierwsze przemyślenia z zakresu balistyki. Jak wysoki powinien być łuk, na którym leci piłka do tenisa? Jak osiągnąć to, by nie odbiła się ona od wytłoczki, lecz zatrzymała się w wybranym miejscu?

Miejsce zabawy: na świeżym powietrzu albo w dużych pomieszczeniach;

Czas trwania: 5 minut i więcej;

Przeznaczona dla: dzieci od lat 6; grup liczących ponad 5 osób.

Opis zabawy: Każdy zna przecież papierowe wytłoczki, w których pakowane są i transportowane jajka. Kilka zagłębień, w których zwykle leżą jajka malowanych jest na różne kolory. Każdy uczestnik otrzymuje trzy „jajka", to znaczy trzy piłki do tenisa stołowego i może rzucać nimi z wytyczonej uprzednio linii. Jeżeli piłka zatrzyma się na czerwonym polu, otrzymuje on dużą nagrodę, w przypadku innych kolorów nagradzany jest mniejszymi upominkami.

Inna możliwość: W zależności od liczby zawodników i czasu, jaki mamy do dyspozycji, można większyć liczbę dozwolonych rzutów. Podczas dużego festynu przymocowujemy kilka takich wytłoczek obok siebie na długiej desce i ustawiamy je na stole.

Materiały pomocnicze: Takie palety na jajka można dostać w supermarkecie lub też na cotygodniowym rynku warzywnym.

 

Opr. Wojciech Daniel

Źródło: Ulrich Yohland, Zabawy na festyny dziecięce, Kielce 2000.