ZAWODY W PODSKOKACH

 

Cele: Jest to zabawa ruchowa, zręcznościowa. Chodzi tutaj z jednej strony o to, by dużymi susami szybko przesuwać się do przodu, z drugiej natomiast, by właściwie oszacować ryzyko. Przy zbyt dużym skoku można spaść z piłki, co powoduje utratę czasu w wypadku ponownego siadania na niecodziennym pojeździe i zaczynania w tym miejscu od początku. Wiele dzieci bierze udział w tej zabawie przede wszystkim dlatego, że sprawia im przyjemność ruch na świeżym powietrzu i możliwość zdawania się na swoje szczęście. Zabawa ta rozwija koordynację ruchów i utrzymywanie równowagi.

Miejsce zabawy: na świeżym powietrzu;

Czas trwania: po 3 minuty dla dwóch uczestników;

Przeznaczona dla: dzieci od lat 5.

Opis zabawy: Każde dziecko otrzymuje dużą gumową piłkę, na której może usiąść i podskakiwać, przytrzymując się za dwa wystające uchwyty. Uczestnicy podchodzą parami (lub w większej liczbie) do linii startu. Na komendę prowadzącego każdy pokonuje na swojej piłce tor przeszkód, omijając ustawione na przykład plastikowe wiaderka raz po prawej, raz po lewej stronie, potem skacze wkoło ostatniej chorągiewki i wraca z powrotem. Żadne wiaderko nie może się przewrócić.

Inna możliwość: Rysujemy kredą ogromną ósemkę na ziemi. Wszyscy startują z tego samego miejsca, ale połowa uczestników w prawą stronę, a pozostali w tym samym czasie w lewą stronę. Dwa razy spotykają się oni na torze wyścigu i muszą się ominąć.

Materiały pomocnicze: Potrzebne będą dwie do czterech gumowe piłki. Najmłodszym dzieciom mogą pomagać rodzice. Starsze dzieci mogą po zakończeniu wyścigu - jeżeli mają jeszcze na to ochotę - wystartować w dużych zawodach: każdy uczestnik może spróbować zepchnąć pozostałych na ziemię, uderzając tylko w ich piłki (ewentualnie wolno dotykać ich ciała, ale nigdy głowy).

 

Opr. Wojciech Daniel

Źródło: Ulrich Yohland, Zabawy na festyny dziecięce, Kielce 2000.