MIANOWANY NA RYCERZA

 

Cele: Jest to zabawa ruchowa, wyścigi. Ciekawa i wciągająca zabawa, ponieważ wszyscy uczestnicy stoją w napięciu w kole, ale od dwóch osób wymagana jest duża doza wysiłku fizycznego. Skłania ona do dokładnych obserwacji działań rycerza, błyskawicznego reagowania na nie oraz rozwija motorykę i sprawność fizyczną.

Miejsce zabawy: na świeżym powietrzu;

Czas trwania: od 10 do 15 minut

Przeznaczona dla; dzieci od lat 10; grup liczących od 7 do 25osöb.

Opis zabawy: Ta dynamiczna zabawa jest bardzo lubiana i słusznie. Jedna osoba zwija w rulon dwie kartki papieru (na przykład z gazety) i owija je taśmą klejącą albo gumowymi pierścieniami tak, żeby się nie rozwinęły. Posłużą one bowiem za miecz naszego silnego rycerza, który stoi pośrodku. Wszyscy pozostali uczestnicy ustawiają się wokół i patrzą; w jego stronę. Rycerz chodzi wkoło ze swoim mieczem i niespodziewanie któraś z osób zostaje nim dotknięta. Musi to być delikatne uderzenie w nogi. I już zaczyna się zabawa! Rycerz biegnie szybko jak błyskawica do położonego nieco w oddali skarbu (część garderoby), ponieważ musi on położyć na nim swój miecz. Następnie biegnie z powrotem i staje dokładnie w tym miejscu, które zajmowała wybrana przez niego osoba. Nowy rycerz próbuje bardzo szybko podnieść miecz i oddać uderzenie swojemu poprzednikowi. Jeżeli mu się to uda, wtedy „stary" rycerz musi rozpocząć zabawę od początku i wybrać kogoś innego, kogo mianuje na rycerza. Jeżeli temu uczestnikowi nie uda się spełnić wymienionego powyżej zadania, wtedy przejmuje on rolę „starego rycerza". Chodzi on wkoło i rozpoczynamy nowy wyścig.

Inna możliwość: W przypadku bardzo licznych grup należy zademonstrować zabawę, a potem utworzyć dwa lub trzy koła, w których „stary rycerz" otrzyma miecz i rozpocznie zabawę.

Materiały pomocnicze: Prowadzący powinien na początku tej zabawy (albo jeszcze wcześniej) wykonać kilka rezerwowych rolek z papieru (lub tez zlecić to komuś innemu), aby można było wymienić pozaginane i zniszczone miecze. Potrzebne będą: gazety, taśma klejąca lub gumowe pierścienie.

 

Opr. Wojciech Daniel