WSPÓLNE WSTAWANIE (K.W. Vopel, Jak pobudzić kreatywność grupy?, Kielce 2003)

Cele: Uczestnicy mogą ćwiczyć współpracę i dopasowywanie swoich działań do innych. Fizyczny wysiłek ożywi ich. Poza tym cała zabawa sprawia przyjemność. Im więcej członków grupy wspólnie pracuje nad tym zadaniem, tym trudniejsze jest jego wykonanie.

Wiek uczestników: od 10 lat.

Czas trwania i pomieszczenie: 5 do l0 minut; w pomieszczeniu na podłodze powinna znajdować się wykładzina dywanowa.

Wprowadzenie: Chciałbym stworzyć wam możliwość wspólnej rozgrzewki. Wybierzcie sobie osobę, z którą chcecie sprawdzić, jak dobrze potraficie współpracować... Rozproszcie się parami po całym pomieszczeniu... Ustawcie się plecami do siebie i chwyćcie się pod ramiona. A teraz spróbujcie w pozycji plecami do siebie usiąść razem na podłodze możliwie jak najwolniej... A teraz spróbujcie - wciąż jeszcze plecami do siebie i trzymając się pod ramiona wspólnie wstać... (Prowadzący daje uczestnikom na to l do 2 minut.). Przerwijcie teraz i powtórzcie całość jeszcze raz... (l do 2 minut). Zatrzymajcie się znowu... Chciałbym, żebyście dobrali się po dwie pary i ustawili się plecami do siebie, chwytając się pod ramiona... Jesteście teraz we czworo i najpierw, podobnie jak poprzednio, macie powoli i jednocześnie siąść, aby potem znowu jednocześnie i możliwie jak najwolniej wstać. Nie korzystajcie z rąk, aby podeprzeć się na podłodze... (l do 2 minut). Przerwijcie i rozstańcie się z drugą parą... Utwórzcie teraz nową kombinację z dwoma innymi parami tak, by było was teraz sześcioro... Powtórzcie jeszcze raz ten eksperyment. Siądźcie wspólnie powoli, a potem wstańcie znowu tak samo wolno. (Prowadzący daje uczestnikom na to l do 2 minut czasu.)

Opr. Łukasz Knieć