DO KOGO NALEŻY PIŁKA (K.W. Vopel, Jak pobudzić kreatywność grupy?, Kielce 2003)

Cele: Członkowie grupy angażują się w sportowe zawody, w których mogą ćwiczyć jednoczesne wykorzystywanie fantazji i dokładnego obserwowania, agresji i taktu, uporu i zachowania fair. Chociaż uczestnicy się nie dotykają, zostają uaktywnieni dzięki fizycznemu wysiłkowi, który zwiększa ich witalność.

Wiek uczestników: od 12 łat.

Czas trwania: około 5 minut.

Wprowadzenie: Chciałbym zaproponować wam pewien eksperyment, który może was orzeźwić i sprawić, że staniecie się bardziej witalni. Poszukaj cię sobie partnera, który was zaciekawił... Chciałbym, żebyście sobie wyobrazili, że macie wspólną piłkę, dużą, skórzaną piłkę lekarską, która waży około czterech kilogramów. (Prowadzący pokazuje uczestnikom rozmiary piłki - która ma około 30 cm średnicy.)Każdy z was chce mieć tę piłkę dla siebie, a pytanie, do kogo piłka ma ostatecznie należeć, rozstrzygacie w ten sposób, że próbujecie odebrać sobie nawzajem tę wyimaginowaną piłkę. Stańcie naprzeciwko siebie i wspólnie trzymajcie na wysokości klatki piersiowej wyimaginowaną, dużą piłkę lekarską...Spróbujcie poczuć ciężar piłki, zaokrąglenia jej powierzchni i gładką skórę... Pamiętajcie o tym, że piłka nie zmienia swojej wielkości, gdy będziecie później walczyli o nią. Bardzo ważne będzie wtedy to, byście dopasowali swoje ruchy dokładnie do ruchów partnera. Jeśli jeden z was ciągnie piłkę do siebie, drugi musi siłą rzeczy ustąpić, albo wypuścić ją. Unikajcie gwałtownych ruchów i spróbujcie włożyć w wasze działania możliwie jak najwięcej energii.

A przy tym nie wolno się wam nawzajem dotykać. Mimo to zauważycie, że walka o tę wyimaginowaną piłkę jest bardzo męcząca, prawdopodobnie tak samo męcząca jak walka o prawdziwą piłkę. Przygotujcie się teraz do pierwszej rundy... i zacznijcie teraz waszą walkę... (około 25 sekund). Pozycja wyjściowa do drugiej rundy... Zacznijcie... (25 sekund). Przerwijcie znowu... Potrząśnijcie rękami i nogami, a potem przyjmijcie pozycję wyjściową do trzeciej rundy... Rozpocznijcie po raz ostatni waszą walkę... (25 sekund).

Opr. Łukasz Knieć