BLIŹNIAK (I. Fleming, J Fritz, Zabawy na współpracę)

 

Cel: zabawa ta pobudza w szczególny sposób do kooperatywnego zachowania, dokładnego dopasowania ruchów ciała, wspólnego treningu, uzgodnień dotyczących krótkiej scenki.

Uczestnicy: – dzieci od 8 lat, jest to zabawa w parach dla grup każdej wielkości (optymalna liczba uczestników to 10-20 osób);czas trwania około 5 do 10 minut.

Miejsce – w pomieszczeniach; możliwa do przeprowadzenia również na świeżym powietrzu.

Przebieg: – Uczestnicy: dobierają się parami i stają się „syjamskimi bliźniakami”. Obaj partnerzy ustawiają się bardzo blisko siebie jeden za drugim. Osoba z przodu może być trochę wyższa. Krzyżuje ona swoje ramiona na plecach. Tylni partner wyciąga ramiona do przodu tak daleko, aby wyglądało to tak, że należą do pierwszej osoby. A teraz partner z przodu zaczyna mówić, a ten z tyłu, uzupełnia jego słowa odpowiednimi gestami. Jego głowa pozostaje przy tym niewidoczna dla obserwatorów. Wrażenie bliźniaka jest wzmacniane dodatkowo, jeżeli osoba z przodu założy bardzo dużą kurtkę tył na przód, w której rękawach tkwić będą ramiona partnera z tyłu. W przypadku ekstremalnie dużych kurtek może on nawet zniknąć w niej cały.

Pomoce – potrzebna będzie stara, szeroka kurtka. Kiedy uczestnicy zdobyli już nieco wprawy, można przećwiczyć i zaprezentować krótkie scenki.

 

Opr. Magdalena Synowiec