ZWIĄŻMY SZNURÓWKI (I. Fleming, J. Fritz, Zabawy na współpracę)

 

Cel: zabawa jest bardzo skuteczna przy trenowaniu kooperatywnych sposobów zachowania; uczestnicy muszą się dobrze do siebie dopasować, przez co wzmacnia ich skłonności do wspólnego pokonywania z innymi jakiegoś problemu.

Uczestnicy: – dzieci od 8 lat, w parach, czas trwania około 5 do 10 minut.

Miejsce – zarówno w małych, jak i w dużych pomieszczeniach.

Przebieg: – Uczestnicy: dobierają się parami. Jednej osobie wolno posługiwać się wyłącznie lewą ręką, drugiej natomiast tylko prawą. Próbują one teraz wspólnymi siłami założyć sobie buty i zawiązać sznurówki. Wyglądające tak prosto zadanie może okazać się w rzeczywistości dość trudne, a dla widzów jest dobrą okazją do śmiechu. W przypadku młodszych dzieci polecamy włączenie zabawy do ram ciekawej historyjki, na przykład mówiącej o tym, że dwóch czarnoksiężników chce założyć swoje zaczarowane buty. Czar, rzucony na te buty, zostaje z nich zdjęty, kiedy założy się je na nogi we dwójkę.

Pomoce – buty z wiązaniami. Jeśli chcemy wzmocnić wesoły charakter zabawy, można poprosić uczestników o założenie i zawiązanie sznurówek przy komicznie wyglądających lub wielkich butach.

Wskazówki – w przypadku nieco starszych uczestników można ustalić utrudniające zabawę reguły; 1) w czasie zawiązywania sznurówek nie wolno ze sobą rozmawiać; 2) w trakcie zakładania butów (i/albo) zawiązywania sznurówek trzeba mieć zamknięte oczy.

 

Opr. Magdalena Synowiec