POLOWANIE NA FASOLĘ (stara zabawa dziecięca)

 

Cele:

Uczenie się obserwacji otoczenia

Zdolność szukania czegoś systematycznie lub bardziej intuicyjnie

Szybkość reakcji

Uczestnicy: Wszyscy powyżej 8 lat. Wielkość grupy jest dowolna. Zabawa może trwać około 10 minut.

Przebieg: Dzisiaj chcę zaprosić was do uczestnictwa w wielkim polowaniu na fasolę. Najpierw wyjaśnię wam, na czym ono polega. Za chwilę wyjdziecie z sali na pewien czas, a ja poukrywam ziarenka fasoli. Oczywiście nie będę sam w stanie zapamiętać wszystkich miejsc, w których je schowałem. Tak więc musimy przyjąć na to poprawkę, że niektórych z nich w ogóle nie znajdziemy. Kiedy poproszę was znowu do sali, będziecie musieli szukać ukrytych fasolek. Macie na to dokładnie trzy minuty czasu. Zwycięzcą zostanie ten z was, kto znajdzie najwięcej ziaren fasoli. Za to wszyscy będziemy go nosić na plecach w rundzie honorowej wokół sali, jako naszego fasolowego króla. Czy zrozumieliście wszystko?...Jeżeli tak, to wyjdźcie wszyscy za drzwi, żebym mógł pochować fasolki.

Pomoce: Do przeprowadzenia zabawy potrzebne będzie około 25 dag białej fasoli. Zabawę należy przeprowadzić w pomieszczeniu.

Wskazówki: Fasolki należy rozmieścić po sali równomiernie, aby każde dziecko miało możliwość dotarcia do nich. Do zabawy można użyć również innych ziaren, ale muszą być one wystarczająco duże, aby można je było w miarę łatwo znaleźć.