POTWÓR Z DWIEMA GŁOWAMI (U. Vohland, Zabawy na festyny dziecięce, s. 32-33)

 

Cel: Zabawa ta wymaga dużej gotowości do współpracy/ ponieważ każdy uczestnik musi przy wykonywanym przez niego ruchu dopasować się jednocześnie do pozostałych osób tworzących węża. Zabawa ta daje dzieciom swobodę i ruch.

Uczestnicy: Przeznaczona dla: dzieci od lat 7, młodzieży, jednej lub kilku grup liczących po 6 osób. Czas trwania: około 8 min.

Przebieg: Uczestnicy: dobierają się szóstkami - będą oni potworem z obcej planety. Ustawiają się na jednej linii. Potem każdy chwyta za ręce stojące obok niego osoby i trzyma je mocno przez cały czas trwania zabawy. I już gotowe jest nasze straszydło. Najdziwniejszą cechą naszego potwora są jego dwie głowy: jedna z przodu (pierwsza osoba), a druga z tyłu( ostatnia osoba). Tylnia głowa znalazła coś smakowitego do jedzenia i trzyma to w swojej paszczy. (ostatni uczestnik trzyma coś w dłoni, np. Kartkę papieru, serwetkę albo chusteczkę.) Przednia głowa widzi to i chce odebrać ten smakołyk. Zaczyna się dzikie polowanie. Ponieważ tylnia głowa chce za wszelką cenę zatrzymać kąsek dla siebie, ucieka wciąż w przeciwnym kierunku. Jeżeli jednak przedniej głowie uda się dopiąć swego, wówczas tylnia głowa próbuje odzyskać swoją zdobycz.

Miejsce zabawy: na świeżym powietrzu: na trawniku albo na innym miękkim podłożu.

Rekwizyty: kartka papieru, serwetka albo chusteczka.

Wskazówki: Inna możliwość: na koniec każdy potwór dostrzega, że polowanie to do niczego nie prowadzi. Teraz każdy z nich musi polować na smakołyki/ które posiada inny potwór.

 

Opr. Anna Kolberg