PODUSZKA SPOKOJU (K. Vopel, Od stóp do głów)

 

Cele: zabawa ta ma wyciszyć i odprężyć dzieci. Może on być równocześnie doskonałym przejściem do spokojniejszej aktywności.

Czas: Od 5-10 minut

Uczestnicy: od 3 lat

Przebieg: Bardzo fajnie się bawiłyście i teraz możecie odpocząć i odświeżyć się, aby potem czuć się dobrze. Weźcie proszę swoją poduszkę i siądźcie na niej. Trzymajcie się jej mocno obiema rękami. Gdy za chwilę włączę muzykę, możecie się kołysać z jednej strony na drugą, możecie także kołysać w jej rytm waszą poduszkę.( Gdy muzyka umilknie:) Teraz połóżcie się na plecach, układając głowę na poduszce. Niech wasza głowa bardzo szybko zaśnie..(ok. 10 sek.)Wyjmijcie poduszkę spod głowy, cały czas leżąc jednocześnie leżąc na plecach, i połóżcie jedną rękę na poduszce. Niech wasza dłoń szybko zaśnie…(ok. 10 sek.)Leżcie na plecach i połóżcie na poduszce stopę. Niech wasza stopa bardzo szybko zaśnie.

Teraz raz jeszcze połóżcie głowę na poduszce, cały czas leżąc plecami na podłodze. Policzę powoli od jednego do dziesięciu, a wtedy będziecie rześkie i odświeżone i będziecie mogły wstać.  

Pomoce: dla każdego dziecka potrzebna będzie poduszka. Przyda się nam także jakaś spokojna muzyka (np. J. Brahms „Kołysanka”)

Warunki: sala z wygodnym do siedzenia podłożem

Wskazówki (warianty): (Kiedy prowadzący odniesie wrażenie, że także druga ręka i noga oraz ewentualnie inne części ciała powinny być rozluźnione, wtedy proszę kontynuować zabawę. W każdym razie należy zakończyć ten rytuał odprężenia znowu z głową na poduszce).

 

Opr. Marcin Jędorowicz