STRASZNY LEW (K. Vopel, Od stóp do głów)

 

Cele: Dzieci mogą w tej zabawie odprężyć mięśnie twarzy i szyi. Równocześnie zabawa ta pomaga im w nauce głębszego oddychania. Możliwość identyfikowania się z silnym zwierzęciem poprzez swój głos bardzo szybko zaczyna się podobać uczestnikom tej zabawy. 

Czas: 10-15 minut..

Uczestnicy: Od 3 lat

Przebieg: Młodzi przyjaciele uklęknijcie proszę na podłodze połóżcie swoje dłonie na nogach. Za chwilę zamienicie się w wspaniałego, odważnego lwa. Co takiego szczególnie pięknego jest w tym zwierzęciu: mocne łapy.. na brązowo zakończony ogon.. potężna głowa z mocną paszczą i błyszczącymi zębami? Powoli otwórzcie swe lwie oczy. Teraz bardzo szeroko otwórzcie lwią paszcze i wyciągnijcie lwi język. Wyglądacie niebezpiecznie, możecie zrobić jeszcze więcej. Spróbujcie naśladować cichy, ale odważny pomruk lwa- być może zabrzmi on jak daleki grzmot albo warczenie ogromnego psa. Mówcie do mnie swoim groźnym lwim głosem… Teraz pokażcie jakimi jesteście strasznymi lwami swoim kolegom, którzy siedzą z jednej i z drugiej waszej strony… Zamknijcie oczy poczujcie swoja twarz i język… Teraz otwórzcie już oczy i jeszcze raz mówcie do mnie waszym silnym lwim głosem… i do dzieci waszej lewej strony… i prawej strony. Zamknijcie wasze oczy - lwie oczy, poczujcie teraz oczy twarz i język… Teraz możecie ponownie zamknąć swoja paszczę. Obliżcie swoim językiem lwie usta, potrząśnijcie mocno lwią głową i znowu otwórzcie swoje oczy. 

Pomoce: -

Warunki: wolna przestrzeń, klasa, sala gimnastyczna (miej scena, którym dzieci mogą wygodnie usiąść), bądź miejsce na świeżym powietrzu (odp. temperatura i pogoda)

 

Opr. Marcin Jędorowicz