PŁYWANIE (K. Vopel, Myśleć jak góra, czuć jak rzeka)

Cele:

powtórka wiedzy nt. wody

nauka rozmowy, wyrażania myśli

zachęta do nauki pływania

Uczestnicy: od 6 lat

Czas: 20 min.

Przebieg: Wprowadzenie: niektórzy z was potrafią już pływać, a inni właśnie się tego uczą, ale w naszej wyobraźni wszyscy umiemy pływać, chciałabym pokazać wam w jaki sposób możecie to zrobić. Wstańcie, proszę, i rozstawcie się w dowolnym miejscu. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że pływacie w czystej, ciepłej wodzie, dokładnie w taki sposób, w jaki porusza się ryba, delikatnymi i spokojnymi ruchami. Wykonujcie teraz bardzo powolne ruchy... Woda unosi was z wielką lekkością, a wy płyniecie, płyniecie i odpoczywacie. Niektórzy z was poruszają łokciami, inni głowami lub palcami, bardzo lekko i łagodnie. A teraz płyńcie i poruszajcie się coraz sprawniej. Możecie zamknąć oczy, albo otworzyć, tak jak macie ochotę. A teraz wykonajcie ruch charakterystyczny dla stylu klasycznego; wyciągnijcie złożone ramiona i odprowadzajcie ręce od piersi. Kiedy wyciągacie ramiona, zróbcie to najmocniej, jak tylko potraficie. Kiedy otwieracie ramiona, zegnijcie trochę plecy i rozszerzcie ramiona tak mocno, jak to tylko możliwe, zegnijcie też trochę kolana. Podczas wykonywania tych ruchów poruszajcie całym ciałem. Powtórzcie to kilka razy. Teraz uklęknijcie rozszerzając ramiona. Kiedy poprowadzicie ramiona, wyprostujcie całe ciało i spróbujcie stać się tak długimi jak to możliwe; wasze plecy powinny też pracować. Teraz połóżcie się na plecach a wasze nogi niech kołyszą się w powietrzu. Podciągnijcie kolana do ciała, trzymając rozszerzone nogi, zamknijcie je i wypchnijcie do tyłu. Czy możecie pokazać mi w jaki sposób poruszacie się, gdy nurkujecie? Wstańcie i wymyślcie odpowiednią do tego postawę. Wyobraźcie sobie, że jesteście wyposażeni w maskę do nurkowania i płetwy. Połóżcie się na brzuchu na podłodze i pokażcie mi, w jaki sposób będziecie się teraz poruszać? Poruszajcie energicznie płetwami i pomyślcie co interesującego możecie zobaczyć w wodzie przed sobą. Teraz znowu stańcie prosto, wyobraźcie sobie, że pływacie w morzu południowym, gdzie żyją korale, promienice i ciekawe kolorowe rybki. Możecie pływać w masce i płetwach, jeśli macie ochotę. Pokażcie w jaki sposób poruszacie się w ciepłej, czystej wodzie?

Pomoce:    -

Wskazówki: duża przestrzeń, czysta podłoga lub dywan

Opr. Karolina Łukawiecka